Dorohucza.pl
O projekcieHistoria obozuZebrane relacjePublikowane relacjeEdukacjaJak to się robi?FotoKontaktEnglish

O projekcie

Projekt "Mikrohistorie. Dorohucka pamięć dziedzictwem kulturowym" jest działaniem z obszaru edukacji kulturalnej poprzez odniesienie się do pamięci i historii konkretnego miejsca. Dziedzictwo historyczne jest bardzo często jedynym i najważniejszym zasobem z punktu widzenia tożsamości danego miejsca, warto je przekuć w działania kulturalne, które zachęcą młodych, a także i starszych mieszkańców i mieszkanki danych miejscowości do poznania historii swojego miejsca. W bardzo dużym stopniu projekt czerpie także z pamięci - pamięci mieszkańców i mieszkanek miejscowości Dorohucza. W momencie kiedy w edukacji formalnej brakuje czasu na działania z edukacji kulturalnej i lokalnej takie działania są bardzo potrzebne i pozwalają dostrzec potencjał miejsca, w którym się żyje. Co ważne wypracowana metodologia będzie udostępniona i będzie mogła być powielana w kolejnych miejscach.

Projekt ma na celu zgromadzenia i upublicznienia historii małej miejscowości, w której w czasie II wojny światowej funkcjonował przymusowy hitlerowski obóz pracy. Ta część historii Dorohuczy nie jest powszechnie znana, a jednocześnie żyją ludzie, którzy pamiętają te czasu. Poprzez projekt pamięć ta zostanie przywrócona - poprzez nagranie relacji i ich upublicznienie. To jedynie jeden z elementów projektu. Jego nadrzędnym celem jest pokazanie w jaki sposób poprzez sięganie do historii można rozwijać działania z obszaru edukacji kulturalnej i jednocześnie angażować lokalną społeczność do większej aktywności w swoich "małych ojczyznach". Historia jest bardzo ważnym obszarem dla Polaków, jednocześnie wiele z jej wątków jest zupełnie nieznana, szczególnie ta lokalna, ta po której nie pozostały ślady materialne. Bez znajomości historii własnego miejsca trudno jest budować poczucie wspólnoty czy związania z danym miejscem w sposób silniejszy niż tylko poprzez więzi rodzinne. Ten projekt będzie przykładem w jaki sposób wykorzystać historię, której nośnikami są osoby mieszkające w Dorohuczy, aby budować poczucie wspólnoty i jednocześnie zacieśniać więzi międzypokoleniowe. W ramach projektu zbierane będą historie mówione, przeprowadzona zostanie kwerenda, opracowane zostaną materiały oraz metodologia działania, która będzie mogła być rozwijana i powielana w przyszłości. Wszystko to będzie udostępnione online. Jednocześnie ważnym składnikiem projektu jest angażowanie młodzieży i lokalnej społeczności w tej proces, bez niej nie da się odtworzyć "mikrohistorii", a tym samym podnieść potencjał kulturalny tej miejscowości, której historia jest największym potencjałem. Jednak nie możemy tej historii sprowadzać jedynie do liczb i dat, należy odtworzyć ją za pomocą wspomnień ludzi, ich pamięci i wspomnień zapamiętanych z przekazów innych osób. Pamięć i kultura to dwa ważne spoiwa tożsamości. Należy je rozwijać i pokazywać jaki potencjał drzemie w takich właśnie działaniach.

Autorką projektu jest Magdalena Kawa - absolwentka politologii i turystyki i rekreacji. Obroniła doktorat na temat Holokaustu w dyskursie publicznym. Wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Dla Ziemi, w którym zajmuje się edukacją międzykulturową. Współtworzy Fundację Instytut Kultury Cyfrowej działającą w obszarze edukacji medialnej.
Autorka monografii "Narracje o Holokauście. Dyskurs naukowy a debata publiczna w Polsce". W 2015 roku w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowała projekt "Mapa (nie)pamięci" - http://www.mapaniepamieci.pl.

-----------------------------------

Chciałabym bardzo serdecznie podziękować moim rozmówczyniom i rozmówcom, bez Państwa nic by się nie udało!

Bardzo dziękuję Dyrektorce Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Pani Annie Wojtal za możliwość współpracy, a Panu Wojciechowi Więcławkowi za opiekę nad młodzieżą zaangażowaną w zbieranie relacji. Składam również ogromne podziękowania ks. Stanisławowi Gałatowi za pomoc w dotarciu do osób, które mi zaufały i opowiedziały swoje historie i podzielenie się relacjami zebranymi w ramach realizowanego projektu. Pani Elżbiecie Gilecie dziękuję za to, że zawsze miała dla mnie czas i była moją przewodniczką po Dorohuczy. Za podzielenie się swoją wiedzą i pasją dziękuję Marcinowi Królowi, który prowadzi w Dorohuczy Izbę Pamięci.

Za pomoc w dotarciu do materiałów dziękuję Marcie Grudzińskiej i Jakubowi Chmielewskiemu.

Ewie Bąbol najmocniej dziękuję za tłumaczenia. Praca z Tobą jest wspaniała!

A pomysł na projekt zrodził się dzięki Andiemu. Dziękuję Ci!


Projekt zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo MKIDN